Lisa Post 2025 ANP 1080X720

Lisa Post wil behalve op het veld ook uitblinken voor de klas: “Daar ben ik Lisa zonder hockey”

14 augustus 2026
Richard Schoonderwoert

Foto: TeamNL

Zowel bij haar club SCHC als het Nederlands elftal is Lisa Post onomstreden. Maar ze wil meer zijn dan alleen tophockeyster. Daarom volgt de 27-jarige Eindhovense een studie aan de pabo. “Ik zie de klas als een soort team: samen ga je groeien.”

Ze werkt hard, brengt positieve energie en laat anderen beter spelen. In die rol heeft Lisa Post al jaren een belangrijke rol bij het Nederlands hockeyelftal. Haar erelijst is indrukwekkend, met onder meer winst op de EK’s van 2023 en 2025 en olympisch goud in Parijs.

Maar hoewel ze voorlopig nog wel even hoopt door te gaan, wil ze zich ook buiten de sport ontwikkelen. Daarom studeert ze aan de pabo bij Fontys Hogescholen in Eindhoven. “Ik vind dat hartstikke leuk om te doen,” zegt ze. “En ook heel leerzaam. Het is een heel andere wereld dan hockey, dus je ontwikkelt je ook op een ander vlak. Dat vind ik er heel leuk aan.”

Lisa Post 2025 ANP 1080X775
Lisa Post tijdens het EK hockey in 2025 (ANP).

Als lerares in spé spreekt het werken met kinderen haar uiteraard erg aan. “Het mooie vind ik dat je ze ziet groeien en dat je ze daarbij mag helpen”, vertelt ze. “Dat je ze iets kan meegeven en dat ze zichzelf kunnen ontwikkelen als persoonlijkheid. Ik zie de klas als een soort team: samen ga je groeien en ga je er een heel leuk jaar van maken.”

Schaatsen

Lisa zelf was als kind heel actief. Ze greep elke mogelijkheid aan om naar buiten te gaan. “Ik speelde heel veel buiten. Daarna viel ik na het eten om zes uur naast mijn bord in slaap omdat ik doodmoe was.”

Voetbal, hockey, schaatsen; ze probeerde allerlei sporten uit. “Ik kom uit een sportieve familie. Mijn ouders deden ook aan sport dus het was heel normaal voor mij. Ik vond het ook leuk om verschillende dingen te doen. Skeeleren, tennis; ik vond alles leuk.”

Als kind droomde ze er al van om tophockeyster te worden. “Ik heb dat wel een keer bij mijn ouders laten vallen. Maar het was toen nog echt een droom, niet realistisch. Dat het echt haalbaar was, is pas later gaan leven. Toen was ik al een jaar of twintig. Ik zat in Jong Oranje en realiseerde me dat ik er best dichtbij zat. Daarvoor ging het me vooral om het plezier.”

Combineren

Lisa speelde in 2019 haar eerste wedstrijd voor de nationale ploeg. Sinds het WK van 2022 behoort ze steevast tot de selectie voor grote toernooien.

In het jaar dat ze debuteerde voor TeamNL, maakte ze op clubniveau de overstap van Oranje-Zwart naar SCHC. Met de Stichtse won ze in april de Euro Hockey League.

Lisa Post 2025 ANP 1200X630
Lisa Post (ANP).

Naast de volle hockeykalender is het een hele puzzel om ook nog een studie te volgen. Gelukkig werkt haar opleiding daaraan mee.  “Bijvoorbeeld door te schuiven met inlever- of toetsmomenten, napraten over gemiste lessen of te schuiven met het reguliere onderwijs.”

“Het is passen en meten”, is haar ervariing. “We trainen met het Nederlands team twee keer in de week. En ik heb veel reisuren, want ik woon en studeer in Eindhoven en ik speel in Bilthoven. Het voordeel is dat we bij de Stichtse vaak in de avond trainen. Dus dan kan je daar vanuit je stage gelijk naartoe.”

Basisschool

De eerste helft van dit jaar, van februari tot juni, liep Lisa stage bij groep 3 van een basisschool in Eindhoven. Dat zijn kinderen in de leeftijd van zes à zeven jaar. Vanaf september gaat ze lesgeven aan groep 8, dat is de leeftijd van elf à twaalf jaar.

In principe komt dat neer op één dag in de week. “Maar het is bij mij soms ook twee dagen in de week, omdat ik momenten in het jaar weg ben voor wedstrijden waardoor ik anders te weinig dagen zou hebben.”

Ik vind het ook wel lekker dat het los van elkaar staat. Dat het hockey niet alleen je persoonlijkheid is

Lisa Post

Lisa probeert onderwijs en hockey zoveel mogelijk gescheiden te houden. Ze is niet het type dat een keer haar olympische medaille meeneemt om op school mee te pronken. “Ik vind het ook wel lekker dat het los van elkaar staat. Dat het hockey niet alleen je persoonlijkheid is. Voor de klas ben ik Lisa zonder hockey.”

Hockeystick van karton

Toch lukte het niet helemaal om haar topsportcarrière verborgen te houden. “Voordat ik begon met lesgeven hadden sommige ouders me al opgezocht”, vertelt ze. “En na de Euro Hockey League kwamen sommige kinderen naar me toe. ‘Juf, juf, ik heb je op tv gezien!’

“De kinderen weten wel dat ik hockey. Bij het afscheid van groep 3 kreeg ik allemaal cadeautjes. Veel gaat dan toch wel stiekem over hockey, terwijl ik het nooit heb laten vallen. Zoals tekeningen, kaartjes of een zelfgemaakte hockeystick van karton, met allemaal pailletjes. Dat is ook wel heel schattig.”

Na haar stage kon ze weer aansluiten bij de nationale ploeg, want er stonden alweer wedstrijden in de Pro League op het programma. “Het was wel aanpoten het afgelopen half jaar”, geeft ze toe. “Vanaf nu ga ik het iets beter spreiden. Dan doe ik er maar wat langer over, maar dan is het beter behapbaar.”

Speel mee in het TeamNL Fanplein

Volg de WK hockey in de TeamNL App. Krijg een melding zodra een wedstrijd begint, check de uitslagen, lees de verhalen, doe mee aan de quiz en speel mee met de games zoals Spin the Stick en Hockey Rush. 

Gerelateerde sporters

Gerelateerde teams